Publiczna Szkoła Podstawowa w Kotowej Woli otrzymała imię Marii Skłodowskiej-Curie
W środę 26 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Kotowej Woli odbyła się uroczystość nadania placówce imienia polskiej noblistki. Uroczysta akademia została poprzedzona Mszą Świętą, w trakcie której miało miejsce poświęcenie sztandaru szkoły oraz przekazanie go przez Radę Rodziców dyrektor szkoły – Pani Agnieszce Cygan, która z kolei przekazała go uczniom.
Po zakończeniu mszy zaproszeni goście wraz z pocztami sztandarowymi z pozostałych szkół z Gminy Zaleszany udali się w kierunku szkoły, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Wicekurator Oświaty w Rzeszowie – Stanisław Fundakowski, Wójt Gminy Zaleszany – Paweł Gardy, Prezes Stowarzyszenia Integracji Edukacyjnej „Pi-Ko-Ma”, Przewodnicząca Rady Gminy, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Zaleszany, przedstawiciel Rady Gminy, Prezes Fundacji „Fundusz Lokalny SMK”, rodzice uczniów, absolwenci szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.
Na początku okolicznościową mowę wygłosiła dyrektor szkoły – Pani Agnieszka Cygan, która podkreśliła znaczenie dokonań Marii Skłodowskiej-Curie w światowej nauce. A tak uzasadniła wybór patrona:
„Musimy pamiętać, że nadanie szkole imienia nie jest tylko pustym gestem, zwyczajną zmianą nazwy. To przede wszystkim wskazanie całej szkolnej społeczności pewnego punktu odniesienia i wyznaczenie kierunku ich wspólnych działań i dążeń. Patron to pewien symbol, idea, która scala i jednoczy. Od dziś takim punktem odniesienia będzie dla nas Maria Skłodowska-Curie, znana na całym świecie polska wynalazczyni i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla”.
Następnie głos zabrał Wicekurator Oświaty w Rzeszowie, a po nim Wójt Gminy Zaleszany.
W obecności szanownych gości i społeczności szkolnej przedstawiciele wszystkich klas złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, a po nim wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn Polski.
Po części oficjalnej odbył się bogaty program artystyczny, w trakcie którego uczniowie szkoły za pomocą scenek przedstawili niektóre fakty z życia Marii; jej pracę w laboratorium, wieść o odkryciu radu, rozmowę z córkami. Program uświetnił śpiew piosenek w wykonaniu uzdolnionych wokalnie uczniów oraz ludowy taniec zaprezentowany przez dzieci z klasy 0.
Uroczystość nadania imienia zakończyła się pełnym sukcesem, o czym świadczyły pełne radości i dumne miny jej uczestników. Chodziło w niej bowiem nie tylko o dopełnienie tak ważnych formalności, które pozwoliły szkole stać się pełnoprawną placówką z imieniem oraz sztandarem, ale także o skłonienie do refleksji nad postacią patronki, postacią niebywale ciekawą, która zapisała się w historii jako jedna z największych wynalazczyń na świecie.